BARNES & THORNBURG LLP: Nearly 200 Barnes & Thornburg Attorneys named to 2019 'The Best Lawyers in America®' List

By Press release submission | Aug 16, 2018

Barnes & Thornburg LLP issued the following announcement on Aug. 15.

The Best Lawyers in America® has named 197 Barnes & Thornburg LLP lawyers to its 2019 edition. Attorneys were recognized in more than 350 listings in a number of legal practice areas.

In addition, 20 Barnes & Thornburg attorneys were named to the “Lawyer of the Year” list in their respective cities (practice areas are delineated below). They are: J. Scott Troeger of Elkhart; Kathleen M. Anderson and William T. Hopkins, Jr. of Fort Wayne; Jeffrey A. Michael of Grand Rapids; Bradford G. Addison, Andrew J. Detherage, Robert T. Grand, Dennis A. Johnson, Randal J. Kaltenmark, Larry A. Mackey, John R. Maley, William M. Pope, Peter J. Rusthoven, James R. Sweeney II and Lynn C. Tyler, all of Indianapolis; and Philip J. Faccenda, Jr., and Gerald F. Lutkus of South Bend.

The recipients of the Best Lawyers honor are:

Atlanta

Thomas J. Gallo – Litigation - Labor and Employment

James J. Leonard – Insurance Law

Jeffrey C. Morgan – Litigation – Intellectual Property

James R. Robinson – Trusts and Estates

Chicago

Daniel P. Albers – Litigation - Patent; Patent Law

Mina Amir-Mokri – Employee Benefits (ERISA) Law

Fredric P. Andes – Environmental Law; Litigation - Environmental; Water Law

M. Mercedes Badia-Tavas – Immigration Law

Michael A. Carrillo – Trademark Law

Stephanie H. Denby – Trusts and Estates

Thomas J. Donovan – Patent Law

Michael H. Elam – Environmental Law

Bradley B. Falkof – Commercial Litigation

Stephen M. Fatum – Health Care Law

Jonathan P. Froemel – Trademark Law

Paula Cozzi Goedert – Non-Profit / Charities Law

Jeffrey R. Gray – Patent Law

Mark A. Hagedorn – Patent Law

Adam K. Hollander – Insurance Law

Paula K. Jacobi – Real Estate Law

Joan L. Long – Litigation – Patent; Patent Law; Trademark Law

Joseph F. Madonia – Environmental Law

Alice O. Martin – Biotechnology Law; Litigation - Intellectual Property

William M. McErlean – Franchise Law

Grant H. Peters – Patent Law

Erika K. Powers – Environmental Law

Claire M. Reed – Health Care Law

David B. Ritter – Employment Law - Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment

Mark E. Rust – Health Care Law

Nancy L. Schimmel – Banking and Finance Law

Clifford J. Shapiro – Construction Law; Litigation - Construction

Bruce White – Environmental Law

Norma W. Zeitler – Litigation - Labor and Employment

Columbus

Robert C. Folland – Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law; Litigation - Bankruptcy

Holly H. Heer – Real Estate Law

Kevin R. McDermott – Commercial Litigation; Litigation - Construction; Litigation - Securities

William A. Nolan – Education Law; Employment Law - Management; Labor Law - Management; Litigation - Labor and Employment

David Paragas – Administrative/Regulatory Law; Government Relations Practice

Gregory W. Stype – Corporate Law; Public Finance Law; Securities/Capital Markets Law

Bryan J. Venesy – Leisure and Hospitality Law; Real Estate Law

Dallas

Mark W. Bayer – Commercial Litigation; Litigation - Antitrust

Douglas D. Haloftis – Employment Law - Management; Labor Law - Management; Litigation - Labor and Employment

Bill Jones – Government Relations Practice

Mark C. Nelson – Litigation – Intellectual Property

Victor D. Vital – Commercial Litigation

Elkhart

Glenn E. Killoren – Corporate Governance Law

J. Scott Troeger – Corporate Law (Lawyer of the Year); Mergers and Acquisitions Law

Timothy A. Weaver – Elder Law

Fort Wayne

Kathleen M. Anderson – Commercial Litigation; Employment Law – Management; Litigation - Labor and Employment (Lawyer of the Year)

Adam L. Bartrom – Employment Law - Management; Litigation - Labor and Employment

D. Randall Brown – Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation; Copyright Law; Litigation - Intellectual Property; Litigation - Patent; Patent Law; Trademark Law

Jason T. Clagg – Education Law

Stephen L. Fink – Banking and Finance Law; Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law; Litigation – Bankruptcy; Real Estate Law

William T. Hopkins, Jr. – Education Law; Employment Law – Management (Lawyer of the Year); Labor Law - Management

Mark S. Kittaka – Employment Law - Management

Grand Rapids

Keith Brodie – Labor Law - Management

Michael G. Campbell – Banking and Finance Law; Corporate Law

Charles M. Denton – Environmental Law; Litigation - Environmental

Tammy L. Helminski – Environmental Law

Donald P. Lawless – Employment Law - Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment

Clifford G. Maine – Equipment Finance Law

David A. Malson, Jr. – Closely Held Companies and Family Businesses Law

Jeffrey A. Michael – Patent Law (Lawyer of the Year)

Scott R. Murphy – Commercial Litigation

Robert W. Sikkel – Employment Law - Management; Labor Law - Management

Robert R. Stead – Corporate Law; Mergers and Acquisitions Law; Tax Law

Jennifer J. Stocker – Employment Law - Individuals; Employment Law - Management; Litigation - Labor and Employment

Indianapolis

Bradford G. Addison – Patent Law (Lawyer of the Year)

Steven M. Badger – Commercial Litigation; First Amendment Law; Media Law

Nathan A. Baker – Labor Law - Management; Litigation - Labor and Employment

Dean T. Barnhard – Product Liability Litigation - Defendants

Jeff M. Barron – Litigation - Intellectual Property; Litigation - Patent

Kimberly W. Blanchet – Municipal Law

John W. Boyd – Corporate Law; Tax Law

Brian L. Burdick – Government Relations Practice; Municipal Law

Joseph D. Calderon – Land Use and Zoning Law; Real Estate Law

Jan M. Carroll – Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation; Litigation - First Amendment; Litigation - Real Estate; Media Law

Joseph C. Chapelle – Commercial Litigation

Michael R. Conner – Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation; Personal Injury Litigation - Defendants; Product Liability Litigation - Defendants

Mark J. Crandley – Commercial Litigation

Terry W. Dawson – Employment Law – Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment

Anne N. DePrez – Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation; Litigation - Mergers and Acquisitions; Litigation - Regulatory Enforcement (SEC, Telecom, Energy); Litigation - Securities; Securities Regulation

Andrew J. Detherage – Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation; Insurance Law (Lawyer of the Year); Litigation - Construction; Personal Injury Litigation - Defendants; Product Liability Litigation - Defendants

Bruce D. Donaldson – Public Finance Law

Bradley J. Dougherty – Closely Held Companies and Family Businesses Law; Trusts and Estates

David P. Durm – Real Estate Law

Stephen J. Dutton – Corporate Governance Law; Corporate Law; Information Technology Law

Joseph G. Eaton – Product Liability Litigation - Defendants

Charles P. Edwards – Commercial Litigation; Insurance Law

John P. Fischer – Insurance Law

Julia Spoor Gard – Trademark Law

David R. Gillay – Environmental Law

Kirk E. Grable – Public Finance Law

Robert T. Grand – Government Relations Practice; Municipal Law (Lawyer of the Year)

E. Sean Griggs – Environmental Law; Litigation - Environmental

Richard J. Hall – Public Finance Law

Curt W. Hidde – Banking and Finance Law; Corporate Law; Mergers and Acquisitions Law; Securities/Capital Markets Law

Joshua P. Hollingsworth – Corporate Law; Leveraged Buyouts and Private Equity Law; Mergers and Acquisitions Law

Jeffrey A. Hopper – Securities/Capital Markets Law; Securities Regulation

Paul B. Hunt – Commercial Litigation

Kenneth H. Inskeep – Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation; Litigation - Environmental

Karoline E. Jackson – Commercial Litigation

Dennis A. Johnson – Real Estate Law (Lawyer of the Year)

Randal J. Kaltenmark – Closely Held Companies and Family Business Law; Litigation and Controversy - Tax; Tax Law

Kara Kapke – Commercial Litigation

Bart A. Karwath – Commercial Litigation; Litigation - Construction; Litigation – ERISA (Lawyer of the Year)

Michael J. Kaye – Banking and Finance Law

Nicholas K. Kile – Energy Law; Water Law

John M. Kyle III – Environmental Law (Lawyer of the Year)

Joshua Larsen – Litigation - Intellectual Property

Lawrence E. Lawhead – Closely Held Companies and Family Businesses Law; Litigation - Trusts and Estates; Trusts and Estates

Joseph E. Loftus – Gaming Law; Government Relations Practice

Dwight D. Lueck – Commercial Litigation; Litigation - Intellectual Property; Trademark Law

Robert D. MacGill – Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation

Larry A. Mackey – Criminal Defense: White-Collar; Litigation – Antitrust (Lawyer of the Year)

John R. Maley – Appellate Practice; Bet-the-Company Litigation; Commercial Litigation; Employment Law - Management; Litigation – Antitrust; Litigation - Labor and Employment (Lawyer of the Year); Trade Secrets Law

Thomas M. Maxwell – Banking and Finance Law

Michael K. McCrory – Banking and Finance Law; Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law; Litigation - Bankruptcy

Lynne M. McMahan – Banking and Finance Law

Michael D. Moon, Jr. – Product Liability Litigation - Defendants

D. William Moreau, Jr. – Education Law; Government Relations Practice

Peter A. Morse, Jr. – Employment Law - Management; Labor Law - Management; Qui Tam Law

Eric R. Moy – Corporate Governance Law; Corporate Law; Mergers and Acquisitions Law; Securities/Capital Markets Law; Securities Regulation; Securitization and Structured Finance Law

Teresa Morton Nyhart – Communications Law; Energy Law; Energy Regulatory Law

Patricia L. Ogden – Employment Law - Individuals; Employment Law - Management; Litigation - Labor and Employment

William E. Padgett – Product Liability Litigation - Defendants

Michael G. Paton – Employee Benefits (ERISA) Law

Benjamin A. Pecar – Real Estate Law

Thomas A. Pitman – Municipal Law; Public Finance Law

Deborah Pollack-Milgate – Litigation - Intellectual Property; Litigation - Patent

William M. Pope – Closely Held Companies and Family Businesses Law (Lawyer of the Year); Trusts and Estates

R. Anthony Prather – Employment Law - Management; Litigation - Labor and Employment

L. Parvin Price – Water Law

David J. Pryzbylski – Employment Law - Management

Jeffery J. Qualkinbush – Public Finance Law

Kyra Rimsans – Real Estate Law

Mariana Richmond – Immigration Law

Timothy J. Riffle – Litigation and Controversy - Tax; Tax Law

Peter J. Rusthoven – Appellate Practice; Gaming Law (Lawyer of the Year)

Michael T. Scanlon – Environmental Law; Litigation - Environmental

Richard C. Starkey – Public Finance Law

Neal W. Steinbart – Public Finance Law

Anthony C. Sullivan – Environmental Law

James R. Sweeney II – Litigation - Intellectual Property (Lawyer of the Year); Litigation - Patent; Patent Law

Steven W. Thornton – Corporate Law; Mergers and Acquisitions Law; Securities/Capital Markets Law

Lynn C. Tyler – Commercial Litigation; Litigation - Intellectual Property; Litigation – Patent (Lawyer of the Year)

Todd G. Vare – Litigation - Intellectual Property; Litigation - Patent

T. Joseph Wendt – Commercial Litigation

Angela K. Wessler – Banking and Finance Law; Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law

Keith E. White – Employment Law - Management; Labor Law – Management; Litigation – Labor and Employment

Heather H. Willey – Government Relations Practice

Donald E. Williams – Real Estate Law

David A.W. Wong – Trademark Law

Kenneth J. Yerkes – Employment Law - Management; Labor Law - Management; Litigation - Labor and Employment

Los Angeles

Howard D. Fabrick – Employment Law - Management; Entertainment Law - Motion Pictures and Television; Labor Law - Management

Mary J. Garnett – Corporate Law

Steve L. Hernández – Litigation - Labor and Employment

R. DeWitt “Kyle” Kirwan – Insurance Law

L. Rachel Lerman – Appellate Practice

Stephen R. Mick – Litigation - Intellectual Property; Media Law

David P. Schack – Insurance Law

Scott J. Witlin – Employment Law - Management

David E. Wood – Insurance Law

Minneapolis

Michael P. Boulette – Family Law

Felicia J. Boyd – Litigation - Intellectual Property; Litigation - Patent; Trademark Law

Sonja Trom Eayrs – Family Law

Thomas Hoffman - Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law

Steven R. Katz – Real Estate Law

Connie A. Lahn – Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law

Bruce H. Little – Copyright Law; Litigation – Intellectual Property; Litigation – Patent; Trademark Law

Brian Melendez – Commercial Litigation

Thomas C. Mielenhausen – Insurance Law

Karen L. Schreiber – Family Law

David Yung – Real Estate Law

South Bend

Mark J. Adey – Mergers and Acquisitions Law

Janilyn Daub – Employment Law - Management; Litigation - Labor and Employment

Richard J. Deahl – Corporate Law

Robert G. Devetski – Insurance Law

Timothy A. Emerick – Corporate Governance Law; Corporate Law

Philip J. Faccenda, Jr. – Banking and Finance Law (Lawyer of the Year); Government Relations Practice; Public Finance Law

Joseph R. Fullenkamp – Product Liability Litigation - Defendants

Jeanine M. Gozdecki – Employment Law - Individuals; Employment Law - Management; Labor Law - Management; Litigation - Labor and Employment

Michael D. Hardy – Banking and Finance Law; Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law; Financial Services Regulation Law

George E. Horn, Jr. – Criminal Defense: White-Collar

Tracy D. Knox – Commercial Litigation

Gerald F. Lutkus – Commercial Litigation; Employment Law - Management; Labor Law – Management (Lawyer of the Year); Litigation - First Amendment; Litigation - Labor and Employment

Randolph R. Rompola – Public Finance Law

Laura D. Seng – Health Care Law

John C. Smarrella – Corporate Law; Employee Benefits (ERISA) Law

James W. Tuesley – Banking and Finance Law; Corporate Law

Robert A. Wade – Health Care Law

Washington, D.C.

Scott N. Godes – Insurance Law

Michael A. Hordell – Construction Law

William R. Martin – Criminal Defense: General Practice; Criminal Defense – White Collar

Wilmington, DE

Thomas H. Hanson, Jr. – Commercial Litigation

David M. Powlen – Bankruptcy and Creditor Debtor Rights/Insolvency and Reorganization Law

Chad S.C. Stover – Litigation - Intellectual Property

Original source can be found here.

Want to get notified whenever we write about Barnes & Thornburg LLP ?

Sign-up Next time we write about Barnes & Thornburg LLP, we'll email you a link to the story. You may edit your settings or unsubscribe at any time.

Organizations in this Story

Barnes & Thornburg LLP

More News

The Record Network